Centrum Kultury w Dobrej
Menu

Strona główna
Historia

Orkiestra Dęta Dobra-Żeronice

Kluby seniora
SERENADA
Zespoły wokalne
Fa-sol-ki
Zespoły taneczne
Skrzaciki
Wesoła 13
Chochliki
Orange Girls

Kółko teatralne "Dobrasy"
Kółko teatralne "Cudaki"
Kółko plastyczne
Ognisko muzyczne
Biblioteka

Nawigacja
Strona Główna
Do pobrania
Odnośniki
Kontakt
Galeria
Szukaj
Księga Gości
Flash Zegar
Orkiestra Dęta DOBRA-ŻERONICE
articles: orkiestra grupowe w Kleczewie.jpg


 Tradycja istnienia orkiestr dętych na terenie gminy i miasta Dobra sięga czasów przedwojennych, kiedy to w roku 1907 podjęto starania o utworzenie przy straży orkiestry dętej. Z dobrowolnych ofiar i składek mieszkańców Dobrej zakupiono kilka instrumentów i  podjęto naukę pod kierunkiem p. Migdalskiego, a następnie p. Studzińskiego i p. Banerta, którzy wykonywali funkcję dyrygentów orkiestry od jej założenia aż do roku 1920.
 Następnie tę funkcję przejął Stanisław Zaborski, który wykonywał ją do roku 1928. W latach 1928-1966 orkiestra przestała istnieć. Dopiero w 1967 roku powstała młodzieżowa orkiestra dęta (jej członkowie grają do dziś w orkiestrze).Kolejnym kapelmistrzem został Roman Szymański, który prowadził ją do roku '82. Kolejne lata to dla orkiestry okres "zastoju" tzn nie miała prowadzącego, lecz mimo to brała udział w imprezach kościelnych i narodowych.
W 1991 roku nastąpiło połączenie strażackich orkiestr dętych z Dobrej i Żeronic. Kapelmistrzem nowo utworzonej orkiestry został mgr Eugeniusz Grzelak który prowadzi ją do dziś.
articles: kapelmistrz EG.jpg

Od 1991 roku Orkiestra Dęta OSP Dobra-Żeronice brała udział w przeglądach amatorskich orkiestr dętych :
I. 2 maja 1993 r. III Wojewódzki  Przegląd  Orkiestr Dętych w Świnicach Warckich
III NAGRODA
II. 8 maja 1994 r. IV Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych w Świnicach Warckich
NAGRODA WYDZIAŁU SPRAW SPOŁECZNYCH URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W KONINIE
III. 7 maja 1995 r. V Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych w Świnicach Warckich
I NAGRODA WYDZIAŁU SPRAW SPOŁECZNYCH URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W KONINIE
IV. 12 maja 1996 r. VI Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych w Świnicach Warckich
II NAGRODA WOJEWODY KONIŃSKIEGO
V. 11 maja 1997 r. VII Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych w Świnicach Warckich
I MIEJSCE oraz NAGRODA MINISTRA KULTURY I SZTUKI, a także NAGRODA DYREKTORA WOJWEÓDZKIEGO OŚRODKA KULTURY I WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KONINIE dla p. EUGENIUSZA GRZELAKA
articles: t_muzyka_8.gifVI. 10 maja 1998 r. Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych w Świnicach Warckich
I NAGRODA WOJEWODY KONIŃSKIEGO oraz PUCHAR PREZESA WOJEWÓDZKIEGO ZWIĄZKU OSP RP w KONINIE
VII. 5 czerwca 1999 r. IX Przegląd Amatorskich Orkiestr Dętych w Kleczewie
II MIEJSCE
VIII. 13 czerwiec 1999 r. I Powiatowy Przegląd Amatorskich Orkiestr Dętych we Władysławowie
IX. 2000r. I Nagroda w muzyce koncertowej w X Międzypowiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Kleczewie
X. 2003r. - I Nagroda w muzyce marszowej w X Międzypowiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Kleczewie
XI. 
II MIEJSCE
 Ponadto Orkiestra obsługuje imprezy rocznicowe i okolicznościowe w mieście i gminie Dobra, a także poza jej granicami:
- 18 czerwca 1999r. Orkiestra koncertowała na XXIV Jarmarku Świętojańskim w Poznaniu
- 17 października uświetniała pokaz nowego Fiata Punto w Auto Service RONDO Fiat Dealer w Kaliszu
- 21 maja 2005 roku bierze udział w I Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr w Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej "JANOWI PAWŁOWI II W DOWÓD WDZIĘCZNOŚCI Z PROŚBĄ O SZYBKĄ BEATYFIKACJĘ".
- Orkiestra bierze również udział w Międzypowiatowym Pikniku Orkiestr Dętych w Pęczniewie

 

Obecny skład Orkiestry Dętej OSP Dobra – Żeronice

Kapelmistrz -Eugeniusz Grzelak

articles: KAPELMAISTER Z BATUTA.jpg

1. Bednarek Łukasz 
2. Błaszczyk Zdzisław 
3. Bręński Szymon 
4. Durka Mateusz 
5. Gajewski Jacek 
6. Gajewski Mateusz 
7. Gardzielik Nikola 
8. Grzelak Jarosław 
9. Grzelak Wiesław 
10.Ignaczak Michał 
11.Ignaczak Wiesław 
12.Janicki Paweł 
13.Janicki Wojtek 
14.Jesionek Krzysztof 
15.Karbowa Angelika 
16.Karpiński Jacek Images: flecista.gif
17.Kaszczyk Piotr 
18.Kiciński Jarek 
19.Kiciński Paweł 
20.Makówka Grzegorz 
21.Makówka Małgorzata 
22.Masiera Zbigniew 
23.Olas Krystian 
24.Olejnik Piotr 
25.Pacześny Zenon 
26.Piątkowska Paulina 
27.Piątkowski Przemysław 
28.Pokojewska Justyna 
29.Pokojewski Andrzej 
30.Pokojewski Zbigniew 
31.Sobczak Szczepan 
32.Stencel Szymon 
33.Wertlewski Krzysztof 
34.Wituła Tomasz 
35.Wituła Wojciech 
36.Zasiadczyk Jerzy 
37.Dygas Maciej

 


Dodane przez Marcin Badynski dnia marzec 27 2006 12:22:294560 Czytań - Drukuj
Imprezy
WOŚP
Konkurs Recytatorski i Plastyczny
Jubileusz 15-lecia
Konkursy
Gminny Konkurs Piosenki
Konfrontacje Teatrów
Śpiewam i Maluję
Przegląd Orkiestr Dętych
Dni Dobrej
Wieczór Kupały
Plenery artystyczne
Andrzejki
Dożynki
Losowa Fotka


Śpiewam i Maluję - 16.05.2013r.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2006 - 2008 - MGOK Dobra